Ana Sayfa > Hakkımızda
 
 

  Ayna ve düz cam ticareti yapmak amacıyla, 1941 yılında, Süleyman Kuşçulu tarafından İstanbul’da kurulan ARSAL, faaliyet alanını çeşitlendirip ürün gamını genişletmek amacıyla, 1940’lı yılların ikinci yarısında kayış ve otomotiv yedek parça ticaretine de başlamış; artan iş hacminin gerektirdiği kurumsallaşma süreci kapsamında  da 1954 yılında Ltd şirket statüsüne dönüşerek “ARSAL LTD.” ünvanını almıştır.

  Türkiye’nin cam üreten ilk tesisi olarak 1961 yılında faaliyete geçen Çayırova Cam Fabrikası’nın ürünlerinin ülke genelinde dağıtımının yaklaşık % 46’sını gerçekleştirir hale gelen ARSAL, sektördeki yaygın pazar payı ve engin tecrübesini 1960’lı yılların sonunda üretim alanına da kaydırmış, bu amaçla Türkiye’nin düz cam üreten ilk özel teşebbüsünü kurup, şirketin ünvanını ARSAL CAM SAN VE TİC: A.Ş. olarak değiştirmiştir.

  1970’lerin başında Sirkeci garının karşısında yer alan merkez binasına taşınılmış, artan cam üretim faaliyeti, 1975 yılında Dolayoba’da inşa edilen 70.000 m2 kapalı alanlı modern tesisine taşınmış, Renault ve Tofaş gibi önde gelen yerel sektör oyuncularının ana tedarikçileri arasına girilmiş, soğukhava depoculuğu ve antrepoculuk alanlarında da faaliyet göstermek amacıyla, 1976 yılında Bayrampaşa’da 25.000 m2 kapalı alanlı modern bir bina inşa edilmiştir.

  Dış cephesi tamamiyle cam giydirilmiş modern bir  bina olarak Sirkeci’de inşa edilen ve  firmanın yaklaşık 25 yıl boyunca ikamet edeceği merkez binasına 1980’li yıllarında başında taşınılmıştır. 

  ARSAL’ın kurucusu Suleyman Kusculu’nun varisleri 1990’lı yılların basından itibaren iş hayatına ayrı devam etme kararı almışlardır.  Bu kapsamda, kayis ve otomotiv yedek parca ticareti islerini devralan Ibrahim Kusculu, çocukları Mehmet ve Belkıs Kuşçulu ile birlikte insaat sektöründe de yatırımlar yapmaya kanalize olmuştur.  

  Bu bağlamda, Bayrampaşa (1994) ve Gebze Plastikçiler Organize San. Sitesi’nde (2007) sırasıyla 22.000 m2 ve 38.000 m2  kapalı alanlı iki adet depo-fabrika binasının inşası gerçekleştirilmiştir. Bayrampaşa binasının bir bölümü halihazırda ARSAL’ın lojistik merkezi olarak faaliyet göstermektedir. ARSAL, büyüyen iş hacminin gerektirdiği ilave ofis alanı ihtiyacının da etkisiyle, 2007 yılında, İstanbul’un önde gelen finans ve ticaret merkezlerinden biri olan Mecidiyeköy’de yer alan yeni ve modern merkez binasına taşınarak, kesintisiz sürdürdüğü büyüme hamlelerine yeni bir halka daha eklemiştir.  

  ARSAL, halihazırda uzman satış ve pazarlama kadrosu ve sektörde 50 yılı aşkın deneyimi ile; binek, hafif ticari, ağır vasıta ve iş makinalarına yönelik, ulusal ve uluslararası düzeyde yedek parça tedariğinin yanısıra, bilumum ölçekte faaliyet gösteren sanayi işletmelerine yönelik kayış ve üretim bant türleri (zaman-duz kayıs ve konveyor) satışını da gerçekleştirmektedir. Firma, satışını gerçekleştirdiği ürün grupları bazında gerek dünya gerek ülkemizde yaşanan sektörel gelişim ve değişiklikleri kısa sürede bünyesine adapte edip yüksek rekabet gücünü daha da artırabilmek amacıyla otomotiv yedek parça ve kayış ürün gruplarını 2 ayrı şirket çatısı altında 2006 yılında yeniden yapılandırmıştır.

  Bu kapsamda kurulan ARSAL OTOMOTİV ve ARSAL KAYIŞ şirketleri Arsal GRUP’un ana firmaları olarak faaliyet göstermektedirler.